Protestul neobişnuit al unui prinţ pasionat de fotbal

Unul dintre cele mai hilare momente din timpul Campionatului Mondial Spania 1982 s-a consumat în timpul partidei Franţa – Kuweit, din cadrul grupei a IV-a. La scorul de 3-1 pentru „cocoşul galic”, partida se îndrepta liniştită spre final. În minutul 81, la un contraatac al francezilor, după o pasă a lui Platini, Giresse marchează al patrulea gol al Franţei. Arbitrul sovietic Miroslav Stupar s-a îndreptat către centrul terenului, urmat de jucătorii arabi, care protestau. Aceştia au susţinut că au fost induşi în eroare de un fluier din tribună şi, crezând că este ofsaid, s-au oprit. Văzând că golul este afişat pe tabelă, fotbaliştii arabi s-au dus să protesteze la delegatul FIFA. În acel moment a intrat în scenă prinţul Fahed Al-ahmad Al-Gaber Al-Sabah, care le-a făcut semn jucătorilor să iasă de pe teren. Convins că gestul lui nu a fost înţeles pe deplin de fotbaliştii kuweitieni, prinţul „se năpusteşte pe scări în jos, traversează vestiarele, apare pe teren şi îi cere arbitrului să anuleze golul” (cf. Ioan Chirilă, „Şi noi am fost pe Conte Verde”, Ed. Sport-Turism, 1983). Evenimentul a stupefiat asistenţa, provocând un vacarm de nedescris în tribunele stadionului „Jose Zorilla” din Valladolid. Golul este anulat şi vine rândul francezilor, în frunte cu antrenorul Michel Hidalgo, să protesteze vehement. Cu toate acestea, golul nu este validat, abia după 10 minute de parlamentări arbitrul reuşind să dispună reluarea jocului. Francezii mai marchează o dată, în minutul 89, prin Bossis, însă, pe fondul incidentului cu prinţul arab intrând pe teren, „Mundialul spaniol avea să se distreze zile în şir pe seama acestei întâmplări…”