Aventura mondială a „portocalei mecanice”

Reprezentativa Olandei, sau „portocala mecanică”, aşa cum este supranumită, nu a avut, până la un moment dat, o istorie prea bogată a participărilor la turneele finale ale campionatelor mondiale de fotbal.

La prima ediţie, „Copa de Mundo” din Uruguay, din 1930, nu au participat. În 1934, în Italia, au fost eliminaţi în prima fază, cu 3-2, de Elveţia. La a treia ediţie, Franţa 1938, batavii au fost eliminaţi tot în prima fază a competiţiei, cu 3-0 după prelungiri, de Cehoslovacia. Prima participare de după război a Olandei la un turneu final s-a petrecut abia în 1974. Atunci, „portocala mecanică” a disputat finala în compania gazdelor, Republica Federală a Germaniei. Neeskens a deschis scorul în minutul 1 din penalty pentru olandezi, însă Breitner a egalat în minutul 26, golul victoriei fiind marcat de Gerd Muller în minutul 43. Generaţia lui Johann Cruyff (foto) avea să mai obţină o mare performanţă (dar fără vedeta ei, din păcate) patru ani mai târziu, când a jucat finala tot în compania gazdelor, Argentina. „Pumele” au câştigat atunci cu 3-1 după prelungiri, însă cei care au văzut meciul au rămas cu amintirea marii ratări din minutul 90 a lui Rensenbrink, care a trimis în bară de la câţiva metri la scorul de 1-1. Povestea Olandei s-a reînnodat în 1990 (în 1982 şi 1986 nu s-a calificat), în Italia, însă marea performanţă de a disputa finala campionatului mondial de fotbal s-a repetat abia în 2010, la CM din Africa de Sud, când batavii au fost învinşi de marea echipă a Spaniei (gol Iniesta în prelungiri, min. 116). Povestea însă merge mai departe…